Jaký bude vývoj cen nemovitostí v roce 2020?

Spousta z nás si nejspíš klade otázku, jak se budou vyvíjet ceny nemovitostí v druhé polovině roku 2020 a v roce následujícím. Pravděpodobně nikdo na tuto otázku nezná přesnou odpověď, existuje však několik ukazatelů, které nám mohou ledacos napovědět.

Aktuální ceny nemovitostí

První polovina roku 2020 nezačala úplně příznivě. Ceny nemovitostí, stejně jako dalších aktiv, jsou určovány především stavem ekonomiky. Od roku 2009 zaznamenáváme pouze její stálý růst a mnozí by už ani nevěřili, že nějaká korekce/recese vůbec může přijít. Stejně tak neustále rostou ceny nemovitostí, a to výrazným tempem. Byt, který jste v roce 2014 koupili za 600.000 Kč se dnes prodává za 1 milion a více. Nemovitosti jsou dnes na svých historických maximech. Vzhledem k okolnostem a k tomu, že ekonomika nemůže růst do nekonečna, zákonitě nějaký pokles přijít musí. Otázkou je však, kdy to bude?

Budou ceny nemovitostí v roce 2020 klesat?

Situaci ohledně koronaviru, se kterým jsme se potýkali v posledních měsících, jistě nelze úplně ignorovat. COVID-19 způsobil obrovskou ránu pro ekonomiku. Nemovitosti však reagují na podobné situace vždy až v průběhu času. Například při krizi v roce 08/09 se dostaly na své dno až cca v roce 2014. Je tedy dost pravděpodobné, že nás čeká podobný scénář. Vláda a banky se však snaží pokles cen nemovitostí zmírňovat. Jak?

Banky uvolnily některá opatření pro poskytování úvěrů. V současné době je tedy možné kupovat nemovitosti s jedinou podmínkou. Tou je, mít naspořeno 10% z hodnoty nemovitosti. Další ukazatele ČNB zrušila.

Poslanecká sněmovna schválila zrušení daně z nabytí nemovitosti, po schválení senátem a podpisu prezidenta by tedy daň z nabytí nemovitosti měla být konečně zrušena, což bude mít pozitivní vliv na realitní trh. Více o tom v mém videu níže.

Je aktuálně nejlepší doba na prodej nemovitosti?

Nikdo nemůže předvídat, jak celá situace s nemovitostmi dopadne a jaké budou ceny nemovitostí v letech 2020 – 2021. Bohužel to zatím vypadá, že nás možná zastihne druhá vlna viru. Tím by mohly nemovitosti utrpět. To však nelze zatím potvrdit, ani vyvrátit. Co ale víme, že nemovitosti zatím neklesají a drží se na svých maximech. Proto může být aktuálně ta nejvhodnější doba, kdy lze svoji nemovitosti prodat za co nejvyšší možnou cenu. Pokud tedy již delší dobu zvažujete prodej své nemovitosti, mým doporučením je neotálet. Nemuselo by se to vyplatit.

Potřebujete pomoct s prodejem nemovitosti?

Nedaří se Vám s prodejem, nebo chcete prodat nemovitosti rychle a za co nejvýhodnější cenu? Stačí, když vyplníte nezávazný formulář, já se Vám ozvu a probereme to.

Mojí prací je zprostředkování prodeje nemovitosti pro moje klienty. Na poli realit působím, od svého počátku, pod realitní kanceláří Hestia Group. Jsem mladý a mám blízko k novodobým technologiím. Z toho důvodu jich hojně využívám také při mé práci. Oblastí moji působnosti je okres Ústí nad Orlicí, kde také žiji. Vyznám se tu a jen tak dokáži dosáhnout špičkové kvality a dostupnosti mých služeb,
Komentáře