Výkup nemovitosti – kdy se vyplatí, a kdy je lepší se mu vyhnout?

Zvažujete výkup nemovitosti? Možná právě prověřujete fakta, jak to vlastně probíhá a v jakých případech se výkup nemovitosti za hotové vyplatí a možná jste již dospěli k závěru, že výkup nemovitosti pro vás bude ta nejlepší varianta. Tak to však nebývá vždy, a proto je důležitá předem zvážit všechna pro a proti výkupu nemovitosti za hotové a následně jednat s rozmyslem.

V čem spočívá výkup nemovitosti?

Vykoupení prodávané nemovitosti není třeba dlouze představovat, jelikož podstata pramení již ze samotného názvu. Realitní kancelář, makléř, případně i soukromý investor od vás vykoupí váš byt, velice často v rekordním čase. Díky výkupu totiž můžete mít své peníze na účtě již do 24 – 48 hodin a nemusíte tak trávit týdny či měsíce zdlouhavým prodejem s nejistým výsledkem. Ušetříte si tak spoustu nervů, jednání se zájemci, studia dokonalého postupu prodeje nemovitosti a především času. Zdá se to jako ideální varianta při prodeji, jak jsem však zmínil již v úvodu, výkup nemovitosti nemusí být vhodný pro každého. Jaké jsou tedy výhody či nevýhody výkupu nemovitosti?

Výhody a nevýhody výkupu nemovitosti

Největší výhodou je ušetřený čas a starosti s případným prodejem. Při výkupu opravdu, byť se to zdá téměř nemožné, můžete mít peníze již za jeden či dva dny. Pokud na ně tedy spěcháte, pravděpodobně neexistuje lepší varianta. Další nespornou výhodou je, že výkupem nemovitosti můžete okamžitě prodat i těžce prodejné nemovitosti. Mám na mysli především nemovitosti zatížené dluhem či výkup nemovitosti v exekucí. Většina lidí se koupě takové nemovitosti bojí z obav a nedostatku zkušeností, jak dluhy vyřešit. Toto většinou investor neřeší. Jsou však i typy nemovitostí, které se prostě neprodávají snadno – může se jednat o velice atypické nemovitosti, nemovitosti ve vyloučených lokalitách a další. Prodej těchto nemovitostí často trvá v řádu 1 a více let. V takovém případě je přímý výkup nemovitosti rozhodně na místě, pokud se vám tak dlouhou dobu nechce čekat. A co teprve potom, když máte již vyhlédnutou jinou nemovitost ke koupi, rádi byste se již stěhovali a na standardní prodej zkrátka není čas? I v této situaci vám může výkup pomoci.

Na druhé straně sebou tento způsob prodeje přináší jednu nevýhodu a tou bývá ve většině případů cena vykupované nemovitosti. Je samozřejmé, že za výkup dostanete v každém případě menší částku, než při standardním prodeji. Zpravidla se tato částka pohybuje v rozmezí 70 – 80 % tržní hodnoty nemovitosti. Částka za výkup je však závislá na mnoha faktorech, zejména typu nemovitosti, stavu, lokalitě ale právě i zmíněné atypičnosti.

Zvažujete výkup nemovitosti? Zde najdete více informací a můžete zažádat o nezávaznou nabídku za výkup vaší nemovitosti.

Kdy se vyplatí výkup nemovitosti?

A na závěr ta nejdůležitější otázka. Kdy se tedy vyplatí výkup využít a je vhodný právě pro vás? To záleží samozřejmě na vaši situaci. Situací, kdy se výkup vyplatí je mnoho. Jde tedy na jedné straně o případy, kdy má majitel nemovitosti finanční problémy, hrozí mu exekuce nebo nemá na splácení hypotéky. V těchto případech se vyplatí výkup vždy! Pokud to totiž necháte zajít příliš daleko mohu vám garantovat, že výsledná částka, kterou za nemovitost obdržíte bude daleko pod hodnotou výkupu. Toto však nemusí být jediné důvody. Výkup se dále vyplatí i v případech, kdy si zkrátka s prodejem nechcete lámat hlavu. Například při rozvodu, nebo pokud se plánujete stěhovat v brzké době za prací nebo do zahraničí. Pádným důvodem také často bývá, již zmiňovaná, jiná nemovitost, která na vás čeká a potřebujete ji co nejdříve zafinancovat tak, abyste o ni nepřišli. Zkrátka je výkup výhodný v každé situaci, kdy jste ochotni vyměnit čas a rychlost za peníze.

Na druhou stranu nemohu výkup doporučit někomu, kdo má dostatek času a nevadí mu si na prodej nemovitosti nějakou dobu počkat. Jen v takovém případě jste totiž schopni dostat za svou nemovitost maximální možnou cenu. Často i v přijatelném čase, stoprocentně to však nebude jeden či dva dny. Při standardním prodeji a optimistické variantě je nutné počítat s minimálně 3 až 4 měsíci, než se ke svým penězům dostanete.

Máte dotaz, týkající se výkupu nemovitosti? Neváhejte a napište mi hned teď!

Mojí prací je zprostředkování prodeje nemovitosti pro moje klienty. Na poli realit působím, od svého počátku, pod realitní kanceláří Hestia Group. Jsem mladý a mám blízko k novodobým technologiím. Z toho důvodu jich hojně využívám také při mé práci. Oblastí moji působnosti je okres Ústí nad Orlicí, kde také žiji. Vyznám se tu a jen tak dokáži dosáhnout špičkové kvality a dostupnosti mých služeb,
Komentáře