Tržní a odhadní cena nemovitosti. Jaký je mezi nimi rozdíl, a proč byste tomu měli věnovat pozornost?

Často se setkávám s tím, že si lidé pletou pojmy odhadní a tržní cena nemovitosti a domnívají se, že se jedná o to samé. Není tomu tak a mezi odhadní a tržní cenou bývají v praxi nemalé rozdíly. Níže vysvětlím o jaké rozdíly se jedná, a proč byste jim měli věnovat svoji pozornost, pokud plánujete prodej vaší nemovitosti.

Odhadní cena nemovitosti

Odhadní cena nemovitosti bývá zpracovávaná pověřeným znalcem (odhadcem) a jejím výstupem bývá znalecký posudek, opatřený kulatým razítkem a znaleckou doložkou. S tímto typem odhadu se v praxi nejčastěji můžete setkat u banky. Každá banka má svůj vlastní list znalců a při financování koupě nemovitosti chce zpracovat právě znalecký posudek, aby měla přehled o hodnotě nemovitosti pro následnou zástavu. Pro určení odhadní ceny znalci používají určitou metodiku. Dle užitné plochy a dalších výměr nemovitosti, jejího stavu, roku výstavby, použitých materiálů a dalších parametrů nakonec pomocí tabulek urči celkovou hodnotu nemovitosti.

Potřebujete pomoc s určením ceny vaší nemovitosti k prodeji ZDARMA? -> klikněte zde.

Tržní cena nemovitosti

Na druhé straně máme tržní cenu nemovitosti. Ta bývá zpracována realitním makléřem či kanceláří a vychází vždy z reálných cen nemovitostí. I zde se berou v potaz parametry nemovitosti jako je plocha, celkový stav a další. Tržní odhad však není založen na tabulkách a pracuje například s aspekty jako jsou lokalita a s informacemi o transakčních a nabídkových cenách nemovitostí, tzv. cenovými mapami. Nemalým bonusem jsou také zkušenosti s prodejem nemovitostí. Díky nim se dá tržní cena nemovitosti stanovit s daleko větší přesností a často se tak stává, že je znatelně vyšší než výše zmiňovaná cena odhadní.

S jakou cenou pracovat při prodeji nemovitosti?

Z výše uvedeného vyplývá, že pokud se rozhodujete pro prodej nemovitosti, měla by vás zajímat především tržní cena. Ta je totiž založena na reálných datech a cenách nejen z katastru nemovitostí, za které se zobchodovaly typově stejné nemovitosti, jako je ta vaše. Poskytne vám tak slušný přehled o tom, za jakou cenu svoji nemovitost nabídnout k prodeji. Pokud byste potřebovali pomoct s určením tržní ceny vaší nemovitosti, rád vám s tím zdarma pomohu. Vyplňte jednoduchý formulář na této stránce a během 24 hodin, v rámci pracovní doby, vás kontaktuji s dalšími informacemi.

Potřebujete pomoct s prodejem nemovitosti?

Nedaří se Vám s prodejem, nebo chcete prodat nemovitosti rychle a za co nejvýhodnější cenu? Stačí, když vyplníte nezávazný formulář, já se Vám ozvu a probereme to.

Mojí prací je zprostředkování prodeje nemovitosti pro moje klienty. Na poli realit působím, od svého počátku, pod realitní kanceláří Hestia Group. Jsem mladý a mám blízko k novodobým technologiím. Z toho důvodu jich hojně využívám také při mé práci. Oblastí moji působnosti je okres Ústí nad Orlicí, kde také žiji. Vyznám se tu a jen tak dokáži dosáhnout špičkové kvality a dostupnosti mých služeb,
Komentáře