Skrytá vada nemovitosti

Pokud prodáváte nemovitost, nebo prodej teprve zvažujete, rozhodně byste měli věnovat pozornost skrytým vadám na nemovitosti. A to ne pouze skrytým vadám starších nemovitostí, ale třeba i u novostaveb. Z praxe totiž můžu prozradit, že se v žádném případě nejedná o něco nad čím by stačilo pouze mávnout rukou a může výrazně znepříjemnit Vaši budoucnost po prodeji.

Co je skrytá vada na nemovitosti?

A jaká, že je definice skryté vady nemovitosti? To je taková vada, která existovala již v době prodeje nemovitosti, respektive v době převzetí kupujícím, avšak projevila se až v průběhu užívání nemovitosti, a na kterou prodávající neupozornil. V takovém případě, pokud kupující skrytou vadu objeví, může požadovat slevu z kupní ceny, úhradu nákladů na odstranění vady a v krajním případě až zpětné odstoupení od kupní smlouvy. A to ve lhůtě 5 let od nabytí nemovitosti.

Máte podezření na skrytou vadu na prodávané nebo kupované nemovitosti a jste z Ústeckoorlického, Rychnovského nebo Svitavského okresu? Napište mi, zdarma s Vámi zkonzultuji Vaší situaci.

Příklady skryté vady na nemovitosti

Mezi tím, co je skrytá vada a co se za skrytou vadu považovat nelze existuje mnohdy jen tenká hranice. Nyní Vám tedy uvedu několik příkladů skrytých vad, se kterými jsem se setkal já nebo kolegové a vysvětlím rozdíl. Za skrytou vadu lze tedy považovat například plíseň na zdivu, která překrytá sádrokartonem nebo jinými materiály. Dále dřevokazné houby, které nemusely být v době prodeje viditelné. Statické problémy na budově, o kterých prodávající netušil (nebo je zatajil). Skrytá vada může být i v elektroinstalaci – pokud totiž kupujícímu sdělíte, že je vedená v mědi a on následně zjistí, že část nebo celá elektroinstalace je vedena v hliníku, problém je hned na světě. Co se nedá považovat za skrytou vadu? Na první pohled viditelné plísně, viditelná vlhkost zdiva nemovitosti a prakticky jakákoli další vada, kterou jste měli možnost snadno objevit na prohlídce, nebo Vás na ni majitel nemovitosti upozornil.

Skrytá vada ale nemusí mít pouze fyzický charakter. Může se jednat také třeba o nepředání průkazu energetické náročnosti budovy.

Jak předejít skryté vadě?

Z pohledu prodávajícího je to jednoduché – informujte kupující o každé vadě na nemovitosti, které jste si vědom. Vždy je lepší raději sdělit, že si nejste něčím jistí a upozornit na možný problém, než ho zatajit v domnění, že o nic nejde. Může Vás to totiž přijít dost draho! Spoustu vad také laik neodhalí na první pohled. Proto je dobré, přizvat si k prodeji profesionálního realitního makléře, který má se skrytými vadami na nemovitosti zkušenosti a rozpozná je snadněji. Pokud o nějaké vadě víte již při prodeji, je dobré ji zakomponovat také do rezervační a kupní smlouvy, aby v budoucnu kupující nemohl tvrdit, že jste je o ni neinformovali.

Z pohledu kupujícího mohu snad poradit jen mít oči na stopkách, a stejně jako v předchozím případě, přizvat si k prohlídce a koupi nemovitosti profesionála, který má mnohem větší šanci, že skrytou vadu odhalí

Potřebujete pomoct s prodejem nemovitosti?

Nedaří se Vám s prodejem, nebo chcete prodat nemovitosti rychle a za co nejvýhodnější cenu? Stačí, když vyplníte nezávazný formulář, já se Vám ozvu a probereme to.

Mojí prací je zprostředkování prodeje nemovitosti pro moje klienty. Na poli realit působím, od svého počátku, pod realitní kanceláří Hestia Group. Jsem mladý a mám blízko k novodobým technologiím. Z toho důvodu jich hojně využívám také při mé práci. Oblastí moji působnosti je okres Ústí nad Orlicí, kde také žiji. Vyznám se tu a jen tak dokáži dosáhnout špičkové kvality a dostupnosti mých služeb,
Komentáře