Prodej domu s hypotékou

V jenom z mých předchozích článků Kolik ušetřím při prodeji bez realitky, jsem se okrajově věnoval případným problémům, které mohou při prodeji nastat. Jedním z nich byl také prodej domu nebo nemovitosti s hypotékou. Dnes bych se tedy rád blíže podíval na to, jak tuto situaci řešit tak, aby nezpůsobila vážné komplikace při prodeji. Tak pojďme na to!

Zástavní právo

Všichni asi víme, že k hypotečnímu úvěru se v naprosté většině případů pojí také zástavní právo na nemovitosti. U hypoték od roku 2014 to také velice často bývá ještě zákaz zcizení a zatížení. Zákaz zatížení a zcizení předmětu zástavy působí při prodeji problém a to jistě nemusí být pro případného kupce úplně příjemné zjištění. Zvlášť, když nemáte tušení jak na prodej nemovitosti zatížené hypotékou a dalšími závazky vůči bance. Již teď Vás mohu uklidnit, nejedná se o nijak složitou záležitost. Je pouze potřeba na to myslet hned od začátku prodeje, zejména pak při tvorbě veškeré smluvní dokumentace a hlídat potřebné termíny.

Zástavní právo, zákaz zcizení a zatížení – co je to?

Zástava samotná nijak nebrání převodu nemovitosti. Představuje však závazek, který pravděpodobně žádný kupec neakceptuje. Hrozilo by mu totiž, že pokud přestanete hypotéku platit, přijde o svoji čerstvě nabytou nemovitost. Jinak je to se zákazem zcizení a zatížení nemovitosti. Ty totiž převodu nemovitost přímo brání a v případě jejich existence v době převodu katastr nemovitostí převod zamítne. Zákaz zcizení nebo dalšího zatížení nemovitosti je zkrátka to, že nesmíte svoji nemovitost převést na jinou osobu, ani jakýmkoli způsobem nemovitost bez souhlasu banky zatížit (například dalším zástavním právem). Je tedy nutné ke smluvní dokumentaci přiložit také souhlas zástavního věřitele (banky) se zcizením/zatížením nemovitosti. Ale kde takový souhlas seženete?

Vyčíslení stávajícího úvěru

Nyní se vrátím opět na začátek, kdy jsem se zmiňoval o smluvní dokumentaci, zejména mám na mysli kupní smlouvy. Ještě před jejich vyhotovením je potřeba si zažádat ve Vaší bance o takzvané vyčíslení stávajícího úvěru. Vyčíslení se vždy dává k určitému termínu (zpravidla ke konci měsíce). Zde je však potřeba dávat pozor na termíny! Termín vyčíslení totiž musí být stanovený tak, aby do uvedeného data byl Váš hypoteční úvěr splacen. Pravděpodobně z kupní ceny. Je tedy lepší si vyčíslení udělat k pozdějšímu datu, kvůli rezervě. Na tomto vyčíslení bude mimo jiné také uvedená výše stávajícího úvěru, případných pokut za předčasné splacení (pokud nesplatíte úvěr k datu fixace) a také účet, na který se musí zbývající úvěr uhradit. Toto vyčíslení slouží také jako souhlas se zcizením a zatížením nemovitosti a je tedy nutné ho přiložit ke kupní smlouvě, která se bude vkládat do katastru nemovitostí. Toto je velice zásadní krok pro prodej domu s hypotékou!

nahrávám…

Zpracování smluvní dokumentace

Všechny výše uvedené údaje je potřeba zaznamenat také do smluvní dokumentace. Peníze na umoření zástavy bývají zpravidla hrazeny kupujícím přímo na účet banky a zbylá částka následně odchází do advokátní úschovy. Ještě jednou zmíním, že je velice důležité nastavit v kupní smlouvě termín úhrady kupní ceny tak, aby korespondoval s výše zmiňovaným vyčíslením!

Banka a katastr nemovitostí

Takto zpracované kupní smlouvy s přílohou se následně vloží pomocí návrhu na vklad do katastru nemovitostí. Katastr se poté postará o výmaz zákazu zatížení a zcizení nemovitosti a o převod nemovitosti na nového majitele. Banka, po uhrazení zbývajícího úvěru a uplynutí termínu vyčíslení, následně zašle výmaz zástavy buď přímo do KN, nebo do Vaší schránky, společně s návrhem na vklad, a je nutné ho poté do katastru vložit.

Jak na prodej domu s hypotékou?

Tak, a to je všechno. Ač se to zdá jako složitá situace, pokud budete postupovat podle předem určených kroků zjistíte, že je to vcelku jednoduché. Nejpodstatnější je však zkoordinovat veškerou smluvní dokumentaci společně s termíny pro úhradu kupní ceny. Pokud se Vám toto povede, máte z poloviny vyhráno! Koupě nebo prodej nemovitosti s hypotékou tedy není žádný zásadní problém.

Snad jsem Vám pomohl s řešením zástavy na Vaší nemovitosti při plánovaném prodeji a pokud byste měli další dotazy, neváhejte se na mě obrátit.

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely vyřešení vašeho dotazu. Zásady zpracování osobních údajů
Mojí prací je zprostředkování prodeje nemovitosti pro moje klienty. Na poli realit působím, od svého počátku, pod realitní kanceláří Hestia Group. Jsem mladý a mám blízko k novodobým technologiím. Z toho důvodu jich hojně využívám také při mé práci. Oblastí moji působnosti je okres Ústí nad Orlicí, kde také žiji. Vyznám se tu a jen tak dokáži dosáhnout špičkové kvality a dostupnosti mých služeb,
Komentáře