Kdy je nejlepší doba na prodej nemovitosti?

Pokud zvažujete prodej vašeho domu či bytu, možná vás napadlo, kdy je vlastně nejlepší doba na prodej nemovitosti? Vyplatí se prodávat v roce 2020 nebo počkat, ještě pár let, jestli nemovitosti dále porostou? A je lepší prodávat na jaře, v létě, nebo na podzim? Nejen na tyhle otázky se nyní podíváme trochu blíže a doufám, že vám poté bude tato myšlenka hned jasnější.

Ceny nemovitostí 2020

Nejprve ze všeho se podíváme na to nejzásadnější. Jak je to s tím růstem cen nemovitostí? Jsme už na stropových hodnotách? Já bych spíš možná řekl, že jsme už dávno přeskočili na půdu, možná dokonce do mraků. Navíc nemusím ani být analytik na to, abych věděl, že 4,5 milionu Kč za byt 2+1 v původním stavu v Praze je prostě moc. Obzvlášť, když si za podobnou cenu můžete koupit 4+kk novostavbu rodinného domu v menších okresních městech s pěkným pozemkem. Nejde ale pouze o Prahu. I v dalších koutech ČR rostly ceny, zejména v posledních 3 – 4 letech, enormní rychlostí. Podívejte se sami na níže uvedený graf indexu realizovaných cen starších bytů od roku 2008, kdy se před krizí předpokládalo, že více už nemovitosti růst prostě nemohou.

nejlepsi-doba-na-prodej-nemovitosti
Zdroj: Český statistický úřad

Co si z toho však odnést? Ceny nemovitostí jsou aktuálně opravdu v astronomických výšinách, otázkou zůstává, jak dlouho ještě budou růst nebo jak dlouho se na těchto hodnotách udrží. Rozhodně bych si netroufl tipovat žádný časový údaj, ale jedno je dle mého jasné. Ceny už dále nemohou růst takto raketovým způsobem, neboť by to bylo neudržitelné. Z tohoto důvodu také zakročila ČNB se svými „doporučeními“ ohledně poskytování úvěrů a současně navýšila úrokové sazby. Z výše uvedených důvodů si tak troufám tvrdit, že žádný závratný růst (ve vyšších jednotkách či nižších desítkách procent) už nás nečeká. Zároveň si však nemyslím, že by nemovitostní trh měl v brzké době zasáhnout obrovský pád cen, jako to bylo právě v roce 2008/2009.

Je lepší prodávat byt na jaře, nebo na podzim?

Možná uvažujete také nad tím, kdy je vlastně nejlepší období na prodej nemovitosti. Je to z kraje roku, na jaře, v létě, nebo na přelomu podzimu/zimy? Možná už tušíte, ale než si prozradíme závěr, pojďme se nad celým procesem trochu zamyslet. Jde totiž z velké části také o to, jaký typ nemovitosti prodáváte. Pokud se jedná o byt, prozradím vám ihned, že je to úplně jedno! Samozřejmě, v létě lidé jezdí na dovolenou a v zimě jsou zase Vánoce. To je vskutku pravda a opravdu v těchto dvou ročních obdobích bývá lehce ochlazená poptávka po nemovitostech. Pokud však někdo touží po vlastním bydlení, je mu vesměs jedno co je za roční období, hledá stále!

Ze zkušenosti mohu říct, že v období léta a zimy jsou zájemci o nemovitosti relevantnější. Na nemovitost se totiž chodí koukat výhradně lidi, kteří o ní mají opravdový zájem a naopak opadá množství takzvaných „realitních turistů“. Ty raději zůstávají doma u krbu nebo na pláži. Stejně by nejspíš nic nekoupili.

Nejlepší doba na prodej rodinného domu

Trochu jiná situace je však u rodinných domů, zejména těch neobydlených. A to především v zimním období. Nejde pouze o neobydlené domy ale také o rekreační objekty (chaty, chalupy), nebo nemovitosti umístěné na polosamotě a v oblastech, kde je obecně vyšší míra sněhu. K takovým nemovitostem nejen, že není kloudný přístup, ale ve většině případů jsou promrzlé, studené a zájemce si tak nedokáže užít prohlídku naplno tak, jako kdyby se realizovala v létě (nebo na jaře/podzim). Do dnes vzpomínám, jak jsem minulý rok prováděl za kolegu odhad s kupujícími v Pastvinském chatovém areálu, kde bylo půl metru sněhu. Brodit se tam po kolena zasypaný byl vskutku perfektní zážitek nejen pro ně, ale i pro mě. Nakonec jsme i se kupci vzali lopaty, a šlo se vyhazovat. Toto je však ojedinělý případ, pokud se opět jedná o standardní, obývaný rodinný dům v obytné oblasti, na počasí až tolik nezáleží.

Kdy je tedy nejlepší doba na prodej nemovitosti?

V zásadě, až na ojedinělé případy, nezáleží na tom, kdy se pro prodej nemovitosti rozhodnete. Do hry totiž vstupují významnější záležitosti. Zejména příprava nemovitosti na prodej, její prezentace to, jak dokážete nemovitost distribuovat mezi co největší množství lidí a v neposlední době také její cena. Pokud umístíte váš luxusní byt 3+1 na realitní servery za 10 Kč věřte, že zájemci si udělají čas na prohlídku klidně na Štědrý den, a nebude jich málo. Ptejte se tedy nejdřív sami sebe: „Kdy je pro mě nejlepší nemovitost prodat?“. Zjistěte si, jak na to správně a věřím, že se vám to povede v každém období roku.

Potřebujete pomoct s prodejem nemovitosti?

Nedaří se Vám s prodejem, nebo chcete prodat nemovitosti rychle a za co nejvýhodnější cenu? Stačí, když vyplníte nezávazný formulář, já se Vám ozvu a probereme to.

Mojí prací je zprostředkování prodeje nemovitosti pro moje klienty. Na poli realit působím, od svého počátku, pod realitní kanceláří Hestia Group. Jsem mladý a mám blízko k novodobým technologiím. Z toho důvodu jich hojně využívám také při mé práci. Oblastí moji působnosti je okres Ústí nad Orlicí, kde také žiji. Vyznám se tu a jen tak dokáži dosáhnout špičkové kvality a dostupnosti mých služeb,
Komentáře