Dopad koronaviru na vývoj cen nemovitostí 2020

V posledních dnech pravděpodobně ve zprávách, na Seznamu a internetu obecně nevidíte nic jiného, než informace o viru COVID-19, respektive Koronaviru. Rád bych k těm všem článkům a zprávám připojil také svůj názor. Zejména bych se však rád věnoval tomu, jaký má a může mít koronavirus vliv na realitní trh a zejména na předpokládaný vývoj cen nemovitostí. Co v následujících dnech, týdnech či měsících očekávat a co již bylo schváleno a platí? Pojďme se na vše podívat trochu podrobněji.

Aktuální dopad koronaviru na trh s nemovitostmi

Možná jste zaregistrovali, že Česká národní banka v předchozích dnech snižovala sazby. Bankám tedy hodlá půjčovat za méně peněz s cílem zvýšení zájmu o hypotéky. To se však zatím nekoná. Banky nevědí, jak na současnou situaci reagovat (stejně jako většina z nás), neboť se jedná o naprosto novou zkušenost. Proto vyčkávají a se snižováním sazeb se nyní nehrnou. Společně se zmírněním opatření vydaných v říjnu roku 2018, kdy hrozila hypoteční krize, to však napovídá tomu, že by se snad mohli stát hypoteční úvěry více dostupnými a mohla by se tím vyrovnat klesající poptávka. Jaká je tedy možná predikce pro několik následujících měsíců?

Půjdou ceny nemovitostí dolů kvůli koronaviru a čeká nás realitní krize?

Možná vás zklamu, ale bohužel nemám křišťálovou kouli a myslím si, že nikdo vám na otázku, jaký bude vývoj cen nemovitostí, nedokáže odpovědět se 100% přesností. Můžeme se však společně podívat na indikátory, které nám mohou ledacos napovědět.

Přichází ekonomická recese?

Jistě jste si všimli, že velká spousta firem i živnostníků musela svoji činnost pozastavit, někteří dokonce ukončit. To má samozřejmě velké dopady na ekonomiku celého státu. Pokud zkrachuje část firem, lidé mohou přijít o zaměstnání a tím pádem i poptávka po nemovitostech bude klesat. Ze stejného důvodu se také může zvýšit aktuální nabídka nemovitostí. Převis nabídky nad poptávkou poté může zákonitě zařídit pokles cen nemovitostí. Pokud to nastane, nebude to však ze dne na den. Dá se předpokládat, že by pokles mohl (ale nemusel) přijít v horizontu 6 měsíců a více.

Vývoj na trhu s nemovitostmi?

Výše uvedené informace jsou pouze spekulace o tom, co by se mohlo stát. Nelze je brát jako dogma. Aktuálně se situace dotýká nejvíce bytů ve velkých městech, z důvodu odlivu cizinců. Je možné, že se dopady koronaviru realitního trhu v naší lokalitě Pardubického a Královehradeckého kraje vůbec nebudou týkat. Pozitivní je, že ČNB jde situaci naproti a snaží se dopady minimalizovat svými opatřeními. Současně se spekuluje o zrušení daně z nabytí, což by mohlo také pomoci. Je však dobré být připraven a brát v potaz i nejhorší scénáře. Pokud již delší dobu zvažujete prodej nemovitosti, nyní může být ideální doba pro prodej za co nejvyšší možnou cenu.

Potřebujete pomoct s prodejem nemovitosti?

Nedaří se Vám s prodejem, nebo chcete prodat nemovitosti rychle a za co nejvýhodnější cenu? Stačí, když vyplníte nezávazný formulář, já se Vám ozvu a probereme to.

Mojí prací je zprostředkování prodeje nemovitosti pro moje klienty. Na poli realit působím, od svého počátku, pod realitní kanceláří Hestia Group. Jsem mladý a mám blízko k novodobým technologiím. Z toho důvodu jich hojně využívám také při mé práci. Oblastí moji působnosti je okres Ústí nad Orlicí, kde také žiji. Vyznám se tu a jen tak dokáži dosáhnout špičkové kvality a dostupnosti mých služeb,
Komentáře