Jak na financování družstevního bytu, když nemáte hotovost?

Jak na financování družstevního bytu? Jistě znáte rozdíl mezi osobním a družstevním vlastnictvím, které můžete potkat nejčastěji u bytů. Zatímco při převodu bytu v osobním vlastnictví se klasicky změníte na majitele v katastru nemovitostí, při převodu družstevního podílu se stanete „pouze“ členy družstva, které Vám k bytu vystaví nájemní smlouvu. To obecně není problém. V obou případech máte k bytu téměř stejná práva. Nicméně komplikace nastává ve chvíli, kdy chcete družstevní byt zafinancovat hypotéčním úvěrem. To totiž standardně není možné, jelikož banka nemůže takovouto nemovitost zastavit. Jak tedy postupovat a zaplatit družstevní byt, když nemáte celou částku v hotovosti?

Převod družstevního bytu do osobního vlastnictví

Nejjednodušší variantou, jak zafinancovat družstevní byt, je umožnění převodu do osobního vlastnictví. Pokud jsou v bytovém domě převedeny již další jednotky a představenstvo družstva povoluje převod do OV máte vyhráno! V takovém případě stačí, pokud vám družstvo potvrdí možnost převodu do 1 roku od koupě. Banka vám na základě toho poskytne takzvanou předhypotéku, kterou jednoduše po uplynulém roce přefinancujete na standardní hypoteční úvěr.

Chcete poradit s financováním družstevního bydlení ZDARMA? Neváhejte mě kontaktovat.

Zástava jiné nemovitosti za účelem koupě družstevního bytu

Druhou variantou, která však nemusí být vhodná pro každého, je zástava jiné nemovitosti. Banka vám poskytne hypoteční úvěr na koupi družstevního bytu a vy za to na oplátku bance zastavíte jinou vaší nemovitost. Nemovitost nemusí být přímo vaše. V praxi se stává, že kupující se dohodnou například s rodiči či jinými rodinnými příslušníky. Pokud pak řádné splácí úvěr, nejedná se o žádnou komplikaci a rodiče tak mohou umožnit svým dětem nákup vhodné nemovitosti, aniž by jim museli poskytovat přímo finanční prostředky. Po splacení úvěru se pak zástava standardně vymaže z jiné nemovitosti.

Zvláštní produkty bank pro financování družstevního bytu

I banky si však uvědomují, že situace s financováním družstevního bydlení není úplně ideální a nelze ji ignorovat. Proto aktuálně několik bank nabízí i možnosti financování družstevního bydlení bez zástavy. V zásadě se jedná o úvěr podobný hypotéce. Bývá však obecně méně výhodný, jelikož banka se v takovém případě nejistí zástavou. V dnešní době se však banky snaží jít tomuto naproti a úvěry na družstevní bydlení se tak stávají stále více dostupnými. Pokud však nemáte jinou možnost, může se jednat o snadný způsob, jak družstevní byt zafinancovat.

Jak postupovat při financování družstevního bydlení?

Jelikož se může jednat o komplikovanou situaci, ideální variantou je nechat si v tomto směru zdarma poradit od profesionála, který řeší několik desítek takových úvěrů ročně. Pokud by vás zajímaly konkrétní produkty bank, kterými je možné družstevní financovat, neváhejte mě kontaktovat. Rád vás spojím s nezávislým hypotečním poradcem, který vám zdarma navrhne řešení, jak družstevní byt financovat. Vás to nic nebude stát a zároveň dostanete nejlepší možnou nabídku, jak zafinancovat váš budoucí družstevní byt.

Chcete poradit s financováním družstevního bydlení zdarma?

Mojí prací je zprostředkování prodeje nemovitosti pro moje klienty. Na poli realit působím, od svého počátku, pod realitní kanceláří Hestia Group. Jsem mladý a mám blízko k novodobým technologiím. Z toho důvodu jich hojně využívám také při mé práci. Oblastí moji působnosti je okres Ústí nad Orlicí, kde také žiji. Vyznám se tu a jen tak dokáži dosáhnout špičkové kvality a dostupnosti mých služeb,
Komentáře