Hypotéka / hypoteční úvěr – vše, co o ní musíte vědět, než se rozhodnete pro koupi

Hypotéka (hypoteční úvěr) a celkově financování koupě nemovitosti je v dnešní době velice často zmiňované téma. Nejen z toho důvodu jsem se rozhodl zodpovědět několik nejčastějších dotazů, které se týkají hypotéky a podmínek pro získání úvěru. Jelikož si úplně nepotrpím na definicích, nejedná se o jeden z často vídaných článku, ve kterém se pouze definují pojmy LTV, DTI, DSTI, byť s nimi dotazy souvisí. Rád bych Vám však ukázal, co to pro Vás znamená v praxi, jak můžete svůj dům či byt zafinancovat a uvedu také několik příkladů pro výpočet. Tak jdeme na to…

Kolik si můžu na nemovitost půjčit?

Asi nejčastější dotaz je, jakou částku na koupi nemovitosti Vám vlastně banka půjčí? 70, 80 nebo 90 %? A je hypotéka bez úspor již minulostí, nebo lze zafinancovat úvěrem celou kupní cenu? Určitě jste již zaregistrovali, že valná většina úvěrů pokrývá 80 % hodnoty nemovitosti, aneb LTV je 80 %. Druhá varianta je samozřejmě 90% hypotéka, na kterou se však nelze spoléhat vždycky. Každá banka má totiž svoje zvláštní podmínky resp. výjimky, kdy 90% hypotéku poskytne (například pouze v obci, která má více než 10.000 obyvatel). Tyto podmínky jsou u každé banky jiné a sdělí Vám je zkušený hypoteční poradce. U tohoto typu hypotéky je také ve většině případů vyšší úroková sazba. Dá se ale zafinancovat i 100 % kupní ceny. V současné době je možné využít takzvaného překlenovacího úvěru a financovat hypotéku bez akontace. Tedy bez vlastních prostředků. Tato varianta však nebývá vždy úplně výhodná, je rizikovější a obecně je lepší se jí vyvarovat. Pokud však nemáte jinou možnost i toto pro Vás může být volba.

Pro informaci přidávám hypoteční kalkulačku

nahrávám…

Kolik můžu splácet ze svého příjmu?

I pro toto mají samozřejmě banky určité omezení. V zásadě je maximální možné zadlužení, tj. součet všech půjček (včetně leasingu a dalších úvěrů) možné maximálně do výše 40, respektive 45 % příjmu. Pokud tedy máte čistý měsíční příjem, pro lepší výpočet řekněme 20 000 Kč, výše všech Vašich splátek nemůže být více než 9.000 Kč/měsíc. V případě, že tuto hranici překročíte, což bývá jeden s nejčastějších důvodů neposkytnutí úvěru, banka Vám hypotéku neposkytne.

Zajímá Vás, jak na koupi nebo prodej nemovitosti s hypotékou?

Hypotéka a její maximální výše

Aneb jaký je Váš maximální úvěrový rámec, tedy nejvyšší možná částka, kterou můžete od banky dostat? Ten je stanoven jako devítinásobek Vašeho ročního příjmu. Pokud tedy vyděláváte opět 20.000 Kč čistého měsíčně, což je 240.000 Kč ročně, banka Vám půjčí maximálně do výše 2.160.000 Kč (240.000 Kč * 9). Pokud máte již více úvěrů, samozřejmě se od této částky odečítají. Banka tímto sleduje to, stejně jako u případu výše uvedeného, aby domácnosti nebyly přespříliš zadlužené.

Můžu si koupit nemovitost?

Pokud si stále nejste jistí, jestli si můžete dovolit koupit určitou nemovitost a jestli Vám na ni banka půjčí, doporučím Vám následující věc. Najděte si ve svém okolí nezávislého hypotečního poradce, tím nemyslím poradce ve Vaší bance. Nabídek je mnoho a Vy potřebujete zjistit tu nejvýhodnější pro Vás. Hypoteční poradce Vám sdělí možnosti, srovná nabídky všech konkurenčních bank a dá Vám na výběr. Také Vám spočítá, na jakou částku můžete dosáhnout a poradí, v jaké cenové kategorii nemovitosti hledat. Navíc jeho služby jsou pro Vás ve většině případů zdarma, je totiž placen bankou za zprostředkování klienta. Pokud řešíte tuto situaci v Pardubickém nebo Královehradeckém kraji, určitě mi napište ! Rád Vám schopného hypotečního poradce doporučím.

Mojí prací je zprostředkování prodeje nemovitosti pro moje klienty. Na poli realit působím, od svého počátku, pod realitní kanceláří Hestia Group. Jsem mladý a mám blízko k novodobým technologiím. Z toho důvodu jich hojně využívám také při mé práci. Oblastí moji působnosti je okres Ústí nad Orlicí, kde také žiji. Vyznám se tu a jen tak dokáži dosáhnout špičkové kvality a dostupnosti mých služeb,
Komentáře