Energetický štítek/PENB – strašák nebo nutnost?

K napsání následujícího článku mě motivovala má nedávná schůzka s prodávajícím klientem, týkající se možného náběru jeho nemovitosti do nabídky. Když jsme procházeli společně, krok po kroku, celý průběh prodeje nemovitosti, samozřejmě padla nota také na otázku energetického štítku budovy. Načež mi na otázku, zda ho má pán zpracovaný bylo odpovězeno následující: „Zatím ne. Když to budu prodávat přes Vás, tak ho po mě budete chtít. Pokud si to ale prodám sám a kupující ho chtít nebudou, tak ho asi dělat nebudu.“ CHYBA!

Pojďme se tedy společně podívat na to, jak to ve skutečnosti s tím průkazem vlastně je.

Kdy je potřeba energetický štítek?

energeticky stitekPokud se budu zabývat průkazem energetické náročnosti budovy při prodeji nebo pronájmu nemovitosti, tak si troufám říct, že téměř vždy! Ať už při prodeji bytu, komerční nebo rezidenční nemovitosti. Ovšem stejně jako u všeho, i zde existují určité výjimky. O těch si povíme níže.

V tomto bodě bych však ještě zmínil, že povinnost KAŽDÉHO prodávajícího/pronajímatele je, si dle zákona opatřit PENB, předložit ho (nebo jeho kopii) kupujícímu či nájemci a následně mu PENB předat, a to nejpozději u podpisu kupní či nájemní smlouvy. Z tohoto již jasně vyplývá, že je vlastně úplně jedno zda prodáváte přes realitní kancelář, nebo jako soukromá osoba.

Na závěr upozorním, že je Vaší povinností také při jakékoli veřejné inzerci nemovitosti, uveřejnit také energetickou třídu, v jaké se Vaše nemovitost nachází. V případě, že využíváte služeb realitní kanceláře, měli byste jí PENB předat. Ta následně (opět) musí uvést u inzerát energetickou třídu. Pokud však v době inzerce nemáte ještě zpracovaný průkaz energetické náročnosti budovy, je nutné vždy uvést energetickou třídu G. To Vás však výše zmíněných povinností nezbavuje.

Kdy není potřeba PENB?

Výjimek existuje hned několik, pojďme se tedy podívat, kdy nemovitost průkaz energetické náročnosti mít nemusí.

  • budovy s energeticky vztažnou plochou do 50 m2
  • objekty určené pro bohoslužby
  • budovy zpravodajských služeb
  • budovy důležité pro obranu státu a vybrané budovy zajišťující bezpečnost státu
  • budovy sloužící k ochraně utajovaných informací
  • průmyslové a zemědělské budovy se spotřebou do 700 GJ ročně
  • objekty pro rodinnou rekreaci, užívané jen část roku, u kterých je odhadovaná spotřeba energie nižší než 25 % spotřeby energie, ke které by došlo při celoročním užívání objektu.
  • Budovy postavené před 1.1.1947, pokud u nich nebyla provedena žádná zásadnější rekonstrukce – zde je však důležité se písemně dohodnout na tom, že kupující PENB nepožadují

Pokuta za nedodržení zákonné povinnosti

A jaká je tedy sankce za nedodržení výše uvedených povinností, stanovených zákonem? Pro fyzickou osobu může být výše pokuty až 100.000 Kč. Pro právnickou osobu, nebo podnikající fyzickou osobu poté až do výše 5.000.000 Kč, přičemž kontrolu zákonných povinností provádí Státní energetická inspekce.

penb cenaJaká je cena PENB?

Cena energetického štítku neboli průkazu energetické náročnosti budovy se může lišit u různých typů nemovitostí, zpravidla se však pohybuje od 4 do 10.000 Kč.

Z výše uvedených důvodů vždy doporučuji klientům si PENB opatřit před, nebo v průběhu prodeje nemovitosti. Pokud se jedná o naše klienty, těm zpravidla zařizujeme průkaz při prodeji nemovitosti my a zcela ZDARMA.

Pokud Vás zajímá problematika průkazu energetické náročnosti budovy více do hloubky, nebo si nevíte rady, na koho se obrátit, rád Vám s tím pomohu. Stačí, když mi napíšete.

Mojí prací je zprostředkování prodeje nemovitosti pro moje klienty. Na poli realit působím, od svého počátku, pod realitní kanceláří Hestia Group. Jsem mladý a mám blízko k novodobým technologiím. Z toho důvodu jich hojně využívám také při mé práci. Oblastí moji působnosti je okres Ústí nad Orlicí, kde také žiji. Vyznám se tu a jen tak dokáži dosáhnout špičkové kvality a dostupnosti mých služeb,
Komentáře