Daň z nemovitosti 2020

Pokud jste v minulém roce koupili, prodali, dostavěli, zdědili nebo třeba dostali darem nemovitost, určitě byste se měli zajímat o to, jak je to vlastně s daní z nemovitosti v roce 2020. Do kdy je potřeba podat daňové přiznání, a kdy musí být daň uhrazena? Na to se teď pojďme podívat.

Přiznání k dani z nemovitosti

Jako každoročně, termín pro podání daňového přiznání k dani z nemovitosti je do 31. ledna. Pokud jste tedy v minulém roce nemovitost nabyli a 1. ledna roku 2020 jste je stále vlastnili, musíte daňové přiznání podat. Pro podání je stěžejní zejména vyplnění formuláře k dani z nemovitosti, což nebývá úplně jednoduchá záležitost. Proto Vám sem vložím jak formulář, tak také pokyny pro jeho vyplnění a věřím, že s nimi to již zvládnete. Následně je nutné podat v řádném termínu toto přiznání přímo na finanční úřad.

Daň z nemovitosti při prodeji nemovitosti

Pokud jste v minulém roce Vaši nemovitost prodali a k termínu 1. ledna 2020 jste již vlastníkem nemovitosti nebyli, měli byste o této skutečnosti informovat finanční úřad. V některých případech tuto skutečnost finanční úřad zaeviduje sám, pro jistotu je však vždy lepší si na finanční úřad zavolat, abyste se tak mohli vyhnout případnému nedorozumění.

Je nutné podávat přiznání k dani z nemovitosti každý rok?

Ne. Přiznání k dani z nemovitosti stačí podat pouze jednou, pokud se tedy Vaše situace nezměnila. Jestli jste žádnou nemovitost nepřikupovali nebo neprodávali, nemusíte prakticky nic řešit. Finanční úřad Vám sám přepočítá částku k úhradě dle aktuální sazby a koeficientů a zašle Vám složenku k úhradě na místo trvalého bydliště.

Do kdy se musí uhradit daň z nemovitosti?

Termín pro úhradu daně z nemovitosti je stanoven na 31. května, pokud tedy částka nepřesahuje výši 5.000 Kč. V opačném případě může být úhrada rozdělena do dvou splátek ve stejné výši. První část musíte, stejně jako v předchozím případě, uhradit do 31. května 2020. Druhá část se poté hradí do 30. listopadu. Minimální hranice pro platbu daně je 30 Kč.

Co když se změní počet vlastněných nemovitosti, nebo nemovitost rozšiřujete?

Pokud jste v minulém roce realizovali například přístavbu nemovitosti, nebo jste kupovali další dům či byt ve stejném katastrálním území, musíte podat dílčí daňové přiznání. Opět přikládám formulář společně s pokyny k vyplnění.

Daň z nemovitosti musí platit každý vlastník nemovitosti. Daň z nemovitosti se hradí vždy na následující rok a rozhodné je, zda jste byli vlastníkem dané nemovitosti k termínu 1. ledna 2020. Pokud jste koupili nemovitost a stali se jejím vlastníkem například 15. ledna 2020, daňové přiznání musíte podat do 31. ledna 2021. Zajímá Vás, jak na daň z příjmu při prodeji nemovitosti?

Máte dotazy? Neváhejte mi napsat!

Mojí prací je zprostředkování prodeje nemovitosti pro moje klienty. Na poli realit působím, od svého počátku, pod realitní kanceláří Hestia Group. Jsem mladý a mám blízko k novodobým technologiím. Z toho důvodu jich hojně využívám také při mé práci. Oblastí moji působnosti je okres Ústí nad Orlicí, kde také žiji. Vyznám se tu a jen tak dokáži dosáhnout špičkové kvality a dostupnosti mých služeb,
Komentáře