Co (ne)říkat zájemci o Vaši nemovitost?

Ne vždy je ideálně při prodeji nemovitosti sdělovat zájemci úplně všechno. Tím rozhodně nemám na myslí, že byste při prodeji měli zatajovat nějaké informace o nemovitosti. V praxi se mi však občas stane, že se prodávající u prohlídky nemovitosti zmíní o něčem, co je jinak naprosto nepodstatné. Zájemce si to pak vyloží jinak, změní to jeho celkový dojem z nemovitosti a problém je na světě. Co konkrétně si tedy při prohlídce raději nechat pro sebe?

Negativní důvod prodeje nemovitosti

Pokud plánujete prodej nemovitosti z finančních důvodů, kvůli rozvodu či z jiného negativního důvodu, radši to u prohlídky nezmiňujte. Kupující by totiž nabyl pocitu, že má nad Vámi navrch. Mohl by následovat tlak z jejich strany, kvůli snížení kupní ceny nemovitosti pod záminkou rychlého prodeje, respektive koupě Vaší nemovitosti. A to samozřejmě nechcete. Je však možné, že se kupující zeptá na důvod prodeje. V takovém případě rozhodně bude lépe znít, že se plánujete přestěhovat než to, že potřebujete zaplatit dluhy.

Špatné vztahy s okolím nemovitosti

Určitě je dobré se vyvarovat příběhům o nesnesitelných sousedech, se kterými se nemůžete na ničem dohodnout nebo natvrdlém vedení obce. To, že jste si s někým nesedli Vy ještě nemusí znamenat, že to tak bude mít i nový majitel. I takováto (pro někoho) drobnost může mít nakonec neblahý vliv na rozhodování zájemce o koupi a Vy se tak můžete připravit o relevantního kupce a celý prodej nemovitosti může skončit fiaskem.

Doba prodeje nemovitosti a zájem o ni

Pokud se na prohlídce zmíníte, že prodáváte nemovitost již 2 roky a za tu dobu jste měli pouze 3 prohlídky nahráváte zájemci (stejně jako v prvním případě) k tomu, aby vyvíjel nátlak na snížení ceny. V takovém případě je vždy lepší zájemci také odůvodnit, proč se nemovitost prodává tak dlouhou dobu. Možná je Vaše nemovitost atypická a vyžaduje delší čas nalézt kupce. Je jasné, že několikamilionová sídla se neprodávají tak rychle jako standardní domy 4+kk. Nebo jste již několikrát měli nemovitost rezervovat a nastal problém se zájemci, a tak jste začínali zase od začátku. Je taky dobré vědět, zda skutečně Vaše prodejní cena odpovídá ceně tržní/reálné. K tomu Vám může pomoci moje kalkulačka tržní ceny.

Nebuďte příliš aktivní

I toto může mít na zájemce negativní vliv. Nerozvádějte se příliš o osobním vztahu k nemovitosti. Nesnažte se nemovitost nepřiměřeně vyzdvihovat v očích zájemce, má to totiž přesně opačný vliv! Někdy je zkrátka lepší dát zájemci prostor, aby si mohl představit svůj budoucí život ve Vaší prodávané nemovitosti. Jak se říká, všeho moc škodí a tady to platí dvojnásob. Ideální je se na prohlídku nemovitosti připravit a poté všechny prohlídky realizovat podle stejného scénáře, k tomu Vám může pomoct můj článek Jak na prohlídku nemovitosti, když prodávám sám?

Co říkat zájemci o nemovitost?

Na závěr bych Vám dal několik doporučení, co naopak říkat zájemci o Vaší nemovitosti. Rozhodně byste ho měli seznámit s kompletním stavem nemovitosti. Určitě nic nezatajovat, a už vůbec ne nedostatky nemovitosti! Poté by se totiž mohlo jednat o skrytou vadu a slevě z kupní ceny se stejně nevyhnete. Buďte upřímní, připravte se na prohlídku a odpovídejte rozumně na otázky zájemců. Můžete si být jisti, že tím nic nezkazíte.

Potřebujete pomoct s prodejem nemovitosti?

Nedaří se Vám s prodejem, nebo chcete prodat nemovitosti rychle a za co nejvýhodnější cenu? Stačí, když vyplníte nezávazný formulář, já se Vám ozvu a probereme to.

Mojí prací je zprostředkování prodeje nemovitosti pro moje klienty. Na poli realit působím, od svého počátku, pod realitní kanceláří Hestia Group. Jsem mladý a mám blízko k novodobým technologiím. Z toho důvodu jich hojně využívám také při mé práci. Oblastí moji působnosti je okres Ústí nad Orlicí, kde také žiji. Vyznám se tu a jen tak dokáži dosáhnout špičkové kvality a dostupnosti mých služeb,
Komentáře